Leštění chromu a příprava povrchu na chromování

ak provádět leštění chromu a přípravu kovů pro chromování se dozvíte v článku od specializované firmy MICRON PLUS spol.s.r.o.

 

Leštění chromu

Jestliže máte chrom čistý, nepoškrábaný a nezkorodovaný lze jej vyleštit látkovým kotoučem POČESANÉ MOLINO s nanesením tekuté pasty BRN 312.

Tato tekutá pasta je vhodná na leštění jemných povrchů, ale právě díky této tekutosti při leštění pasta odstříkává a znečišťuje leštěný povrch i povrch okolí. Tyto nečistoty lze však snadno setřít čistým bavlněným hadříkem, nejlépe, když je povrch ještě teplý.

Látkový kotouč POČESANÉ MOLINO vyrobíme ve vámi požadovaném průměru, který díky upínacímu šroubu upnete do ruční vrtačky.

Jak připravit kov na chromování a podrobný postup broušení a leštění

Hrubé opracování poškozených a zkorodovaných dílů:

Na začátek použijeme lamelové smirkové kotouče podle poškození v hrubosti P120 – P320

 Jestliže máte stojanovou leštičku s upnutím na hřídel, doporučujeme smirkový kotouč s otvorem, nejvhodnější je průměr 350x50x Ø hřídele. Vyrábí se v průměrech 150 – 400 mm – výběr dle webových stránek www.micronplus.cz .

Jestliže nemáte stojanovou leštičku nebo potřebujete brousit nedostupná a členitá místa, můžete využít ve stejných hrubostech smirkové kotouče s upínací stopkou, které se používají ve vrtačce nebo ve fortunách. Doporučujeme Ø 80x50. Vyráběné průměry 20 – 100 mm – výběr dle webových stránek.

Hrubost smirku volte dle poškození povrchu, ale vždy musí končit hrubostí P320. Po této hrubosti lze dále rozlešťovat pastou až na vysoký lesk.

Nejčastěji se začíná hrubostí P240 a poté se povrch přebrousí hrubostí P320.

U méně poškozených částí lze použít místo smirkových kotoučů jak s upínacím otvorem tak se stopkou v provedení z Brusného rouna - nejčastěji používaná hrubost A180 - (FN).

Kotouče z brusného rouna jsou vyráběny v podobných rozměrech jako smirkové.

Hrubování – kartáčování:

Po broušení následuje hrubování - kartáčování , které je potřeba udělat aby došlo k úplnému vyhlazení veškerých drobných nerovností. Na tuto operaci použijte Sisálové kotouče s použitím pasty GAMMA 76. Pro členitá a nepřístupná místa můžete použít Sisál šňůrový nebo Fíbrový kartáč, také s pastou GAMMA 76.

 

Předleštění

Nyní již následuje předleštění tuhými látkovými kotoučimateriálu DORA nebo SYPEK s použitím pasty DELTA LUX – nerez a ocel, nebo pasty AVION – lehké slitiny, barevné kovy.

Látkové kotouče ušijeme v průměru dle Vašich požadavků. Vnitřní průměr otvoru také vysekneme jak potřebujete – běžně 8 – 10 mm pro upnutí na vrtačku, nebo podle průměru hřídele u stojanové leštičky.

 

Vysoký lesk

Jako poslední operaci leštění do vysokého lesku použijte látkový kotouč materiálu ERNA nebo FLANEL s použitím pasty ALFA 535. Pro dosažení extrémně vysokého a zářivého lesku lze použít pastu MENZERNA P 175.

Pro požadovaný výsledek je důležité dodržovat posloupnost operací a postupovat od hrubého broušení až po nejjemnější leštění. Při nedodržení správného postupu se velice zvýrazní rýhy po předešlých operacích.

Používané pasty mají schopnost po určitou dobu konzervovat Váš vyleštěný povrch.

Finální povrch neodmašťujte, pouze setřete přebytky pasty bavlněnou látkou. Nejvhodnější je provádět čištění, dokud je povrch ještě teplý.

 

Zdroj: http://www.veteranweb.cz/clanky/lesteni-chromu-a-priprava-povrchu-na-chromovani.php

Zpět do obchodu